Automatizace podporuje ovocnářství

Mnohým se to může zdát jako zbytečný luxus: roboti v ovocnářství, v odvětví, kde si většina lidí představuje, že se vše dělá ručně. Pro Petera Veltmana z Kerk-Avezaath u Tiel, "Einsteina ovocnářství", je to však nezbytný další krok v rostoucí automatizaci tohoto odvětví. Zatímco po dlouhou dobu existoval trend přesouvat provozy do zemí s nízkými mzdami, automatizace nyní umožnila ponechat vše doma nebo to sem vrátit. Veltman a jeho společnost Fieldman se zaměřují na rozkládací bedny, v nichž jsou uloženy tácy s ovocem, a navrhují celé linky s řadou inovativních komponentů, které si sám vyrábí.


Vynalezení chybějícího článku

Veltman pochází z oboru etiketování a zná postupy ovocnářů jako nikdo jiný. "Vím, co zákazník potřebuje. Mám nápad, ten předložím zákazníkovi a z nápadu se pak stane návrh," vysvětluje. "Návrh se týká celé řady, včetně obalových materiálů. To je moje silná stránka, moje přidaná hodnota. Vymýšlím 'chybějící článek' mezi všemi stroji a začínám tam, kde ostatní skončili." Veltman ví, kde mají jeho zákazníci problémy, a jedním takovým problémem bylo odstraňování plastových táců u pěstitele jahod a následné ukládání táců do bedny, což je velmi pracná a nepohodlná práce. Nyní je k dispozici linka s roboty Yaskawa vpředu a vzadu a mezi nimi odštavňovač. Při rychlosti 10 000 táců a 1 000 beden za hodinu je to obrovský pokrok ve flexibilitě a kapacitě. Tam, kde se dříve 24 hodin denně vykonávala náročná manuální práce, znamená toto řešení mnohem více zásobníků za mnohem kratší dobu.

  • Kient/ zákazník
  • Fieldman BV


Rozkládací nástroj

Další problém spočívá v samotném rozkládání beden. Jeden zákazník měl skládací bedny Europool. Tento problém byl rychle odstraněn: pokud se bedna drží vzhůru nohama, automaticky se rozloží. Existují však také skládací bedny IFCO a ty se při držení dnem vzhůru automaticky neotevřou. Po krátkém přemýšlení bylo vymyšleno řešení i pro tento problém: Společnost Fieldman vyvinula chapadlo pro 5 a 4 skládání, které otevírá a umisťuje bedny po 5 (nebo 4) najednou, 1 000 za hodinu pomocí robota Yaskawa. Díky tomuto originálnímu chapadlu dokázala společnost Fieldman v dobré spolupráci s firmou Yaskawa tento problém rychle vyřešit.


Kombinování sil

Pro pěstitele jahod byla tato nová varianta navržena pro bedny o rozměrech 60 x 40 cm a v budoucnu možná i pro bedny o rozměrech 40 x 30 cm.  Pro společnost Veltman je to hračka. "Klíčové prvky linky vymýšlím, navrhuji a vyrábím sám," řekl Veltman. "Na elektrotechnice a softwaru spolupracuji s Frankem Bierboomsem z FB Automation, programátorem, který se orientuje na Yaskawu." Samozřejmě budou použity roboty Yaskawa, a to z řady manipulačních robotů GP. Zbývající hardware vyrábí společnost Flex Industries Solutions BV, specialisté na výrobu stacionárních systémů pro vnitřní dopravu. Tato spolupráce spojuje silné stránky všech specialistů, takže s každým prvkem linky přichází na řadu specifická odbornost.


Záruka na náhradní díly

Přinejmenším v současné době existuje v ovocnářství spousta příležitostí pro automatizaci. Staví se nové skleníky a stávající ovocnářské farmy se rozšiřují, ale práce je velmi monotónní a náročná na pracovní sílu. Naštěstí pro všechny ovocnáře, kteří jsou kvůli tomu na rozpacích, je tu Peter Veltman, který má spoustu nápadů, jak nechat těžkou práci převzít neúnavnými roboty. A pro ty, kteří by se mohli obávat o dostupnost náhradních dílů pro roboty s dlouhou životností, společnost Yaskawa garantuje dodávky náhradních dílů po dobu 10 let od ukončení výroby každého modelu robota.